Artystyczne przycinanie krzewów

Artystyczne przycinanie krzewów

14 lutego 2019 Wyłącz przez Beata
www.polkowskijan.pl

Stworzenie oryginalnego ogrodu to prawdziwe wyzwanie. Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że różnobarwne kwiaty można układać w miliony kompozycji, a rośliny ozdobne dobierać na wiele odmiennych sposobów.

Jest też inne rozwiązanie, które nada ogrodowi rysu wyjątkowości – krzewy, przybierające mnóstwo fantazyjnych kształtów. Artystyczne przycinanie krzewów to recepta na monotonię, wkradającą się między ogrodowe alejki.

Aby móc formować rośliny, trzeba jednak wybrać ich właściwy typ. Powinny się one charakteryzować wytrzymałością na systematyczne i intensywne cięcie, nieszczególnie szybkim wzrostem, częstym wypuszczaniem nowych pędów, sprzyjającym zagęszczaniu po każdym cięciu oraz odpornością na mróz.

Krzewy, przeznaczone do przycinania, nie mogą też w starszym wieku ogołacać się od dołu. Gdy chce się tworzyć piękne, wiecznie zielone rzeźby, najlepiej zacząć je formować już wtedy, gdy rośliny są młode (najkorzystniejszy czas to moment zasadzenia ich w określonym miejscu).

Jeśli chce się uzyskać idealny efekt, konieczne okaże się regularne strzyżenie krzewów lub drzew co dwa, trzy tygodnie. Zabiegi pielęgnacyjne należy rozpoczynać pod koniec maja bądź w pierwszych dniach czerwca i praktykować do zakończenia letnich wakacji.