Co można wyczytać z dziecięcej zabawy?

Co można wyczytać z dziecięcej zabawy?

25 lutego 2019 Wyłącz przez Beata
www.protetykazebow.pl

Wielu rodziców, obserwując swojego malucha w czasie zabawy, nie potrafi ukryć uśmiechu czy wzruszenia. To niesamowite, kiedy możemy podziwiać, jak nasza pociecha rozwija się i coraz lepiej samodzielnie daje sobie radę.

Nic dziwnego, że gdy tylko znajdziemy trochę czasu, zabawa z dzieckiem potrafi sprawić nam wiele przyjemności. Czasami jednak warto również obserwować malca podczas zabawy – w ten sposób możemy wiele się o nim dowiedzieć.

Choć wielu rodziców boi się tego stwierdzenia, a wszystkie niepożądane zachowania dziecka uważa za przyniesione z przedszkola lub podwórka, obraz bawiącego się malucha często stanowi odbicie naszych zachowań. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, jak twoje zachowanie wygląda w oczach dziecka.

Zwróć uwagę na to, czy w zabawie dziecka nie pojawia się często motyw awantury – rodzice często myślą, że maluch nie słyszy ich kłótni! Zobacz też, jaki wzorzec dorosłego odzwierciedla – czy uważa, że dorosły ciągle spędza czas przed telewizorem czy komputerem? Czy potrafi czule opiekować się maskotkami lub lalkami? Dziecięce zabawy pozwolą ci także odkryć, w czym twoje dziecko jest najlepsze i najlepiej się czuje. Obserwuj, czy chętniej sięga po zabawy plastyczne, muzyczne czy fizyczne aktywności… Dzięki temu odkryjesz, w jakich kierunkach warto pomóc mu się rozwijać.