Mysz polna w ogrodzie

Mysz polna w ogrodzie

2 października 2017 Wyłącz przez Beata
Kwiecień w ogrodzie

Mysz polna jest niewielkim gryzoniem o długości ciała od 8 do 11 cm. Łatwo ją rozpoznać, ponieważ charakteryzuje się specyficznym rudawym ubarwieniem z czarną pręgą wzdłuż całego grzbietu. Jest wszystkożerna, a jej pokarm uzależniony jest od pory roku.

Wiosną żywi się trawą, owadami i warzywami, latem owocami, a jesienią i zimą obgryza korę drzew, bulwy i korzenie roślin. Jeśli występuje w ogrodzie pojedynczo, nie należy się obawiać wielkich strat. Problem zaczyna się, gdy myszy polne na dobre zagościły w naszym ogrodzie.

Ekologiczną metodą jest posadzenie w ogrodzie roślin, które działają odstraszająco na myszy. Mowa tu o wilczomleczach, czosnku, mięcie, rumianku, gorczycy i czarnej porzeczce. Skuteczną metodą są pułapki i łapki, które można porozstawiać w ogrodzie.

Obecnie na rynku oprócz tradycyjnych pułapek dostępne są także takie, które rażą prądem. Jest to dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że w ogrodzie nie biegają nasze pupile oraz dzieci. Bezpieczniejszym sposobem będą odstraszacze ultradźwiękowe, które emitują wysokie dźwięki niesłyszalne dla człowieka, a powodujące ból u gryzoni.

Do chemicznych sposobów należy zagazowywanie nor świecami dymnymi oraz trucizny. Należy pamiętać, że myszy mają bardzo dobry węch, więc stawianie pułapek czy wykładanie trutek powinno odbywać się w rękawiczkach, aby gryzonie nie rozpoznały ludzkiego zapachu.