Róże w ogrodzie

Róże w ogrodzie

24 września 2017 Wyłącz przez Beata
www.wcudzychbutach.pl

Róże to piekne kwiaty, będące ozdoba nie jednego ogrodu. Ich wyjatkowy kształt i zapach doceni każdy ogrodnik. Są nie tylko ozdobnymi roślinami, ale także doskonałymi pomysłami na prezent. Kwiaty podarowane kobiecie wywołają usmiech na jej twarzy w każdym wieku. Rośliny te zalicza się do krzewów, które są najstarszymi znanymi ozdobnymi gatunkami, uprawianymi ponad 5000 lat. Róze występują w ponad 200 dzikich odmianach. W klasyfikacji mamy obecne blisko 20 tysięcy gatunkow uznawanych za szlachetne. Jakie gatunki wybrać do ogrodu by panująe w nim warunki sprzyjały różanej palntacji? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Wybór kwiatów

Mamy aż siedem grup klasyfikacji róż. Znajdują się w niej: wielokowiatowe, parkowe, okrywowe, miniaturowe, pnące, angielskie, rabatowe. Można je uprawiać w wielu miejscach. Jeżeli szukamy odmian przystosowanych do warunków panujących w ogrodach, należy zdecydować się na gatunki róż angielskich lub rabatowych. Można stworzyć żywopłot z pieknie pachnących kwiatów.

Wtedy trzeba wybrać róże parkowe. Gdy posiadamy pergole, warto zainwestować w pnące odmiany. Pięknie prezentują się wijąc na podpierających je konstrukcjach, przez co wzbogacają ich walory estetyczne. Osoby nie mające możliwości zasadzenia sadzonek na ogrodowych rabatach, moga cieszyć się różami miniaturowymi, jakie do prawidłowego wzrostu potrzebują tylko doniczek. Nc nie stoi na przeszkodzie by na balkone stworzyć mały, różany ogródek. Najbardziej popularnym na całym świecie gatunkiem królowej kwiatów są róże wielokwiatowe, które należą do rodzaju roślin ciętych To właśnie ten typ rośliny najczęściej otrzymujemy w postaci bukietów, pochodzących z kwiaciarni. Rosną one od 50 do 120 cm. W zależności od posiadanego gruntu każdy wielbiciel róż ma sznasę na wyhodowanie własnego krzewu. Należy pamiętać, że gleba dla róż powinna być przede wszystkim żyzna i wilgotna. Ne wolno wybierać dla nich rabat zbyt zacienionych lub mocno nasłonecznionych. Ponieważ źle znoszą tak skrajne warunki. Warto przed zasadzeniem przekopać ziemię i ją oczyścić. Dobrym rozwiązaniem jest użycie kompostu by użyźnić wybrany fragment ziemii.

Także twarzystwo innych roślin ma wpływ na rozwój kwiatów. Najlepiej sadzić je w sąsiedztwie lawendy, aksamitek lub czosnku. Ponieważ właściwości tych gatunków powodują niszczenie szkodliwych dla róż pasożytów, takich jak np. niciene glebowe. Jakie kolory płatków można spotkać? Nie od dziś wiadomo, że kolor kwiatów ma duże znaczenie. Ile jego odmian spotkamy w przypadku róż? Występują w naturze nastepujące rodzaje omawanej rośliny:

  • róże białe
  • róże fioletowe
  • róże czerwone
  • róże dwubarwne
  • róże żółte
  • róże pomarańczowe
  • róże kremowe
  • róże różowe

Do wyboru jest wiele gatunków róż. Wszystko zależy od preferencji ogrodników oraz uwarunkowań glebowych ogrodów. Warto postawić na cenione od wieków kwiaty, ponieważ uzupełniają one roślinną kompozycje. Odpowiednio pielęgnowane krzewy mają szansę przez lata wypuszczać piekne pąki. Najbardziej newralgicznym okresem jest dla nich czas zimy. Wtedy ogrodnicy muszą zatroszczyć się o odpowednią ochronę krzewów. Ponieważ mróz może doprowadzić do ich obumarcia. Dbaj o róże w zimowych miesiącach by latem mogły odwzięczyć się pięknymi, pachnącymi pąkami.